www.PRACKOV.com

Pod Kozákovem před 65 léty
přidal: Miloš (18. 2. 2006)

Mám před sebou 1. díl kroniky býv. obce Vesce pod Kozákovem a nalistoval jsem (skoro namátkou) letopočet 1936. Čtu úhledné zápisy kronikáře Josefa Hejduka a vybírám zajímavosti, které se udály před 65 léty, tedy před více jak půl stoletím (dokonce v minulém století a i v minulém tisíciletí) tady u nás pod Kozákovem:

V Klokočí se konala Husova oslava. Průvod s hudbou a s lampióny vyšel z Rotštejna a končil u Husova památníku „Na mezírce“. Zde měl příhodný projev odborný učitel Alois Náhlovský z Rovenska pod Troskami.

 - Sbor dobrovolných hasičů v Loktuších pořádal 23. února 1936 oslavu 25ti letého trvání sboru.Slavnost byla na sále hostince u Kvapilů „Na špici“. Hasičský župní sjezd župy „Z okolí Trosek a Kozákova“ č. 54 se konal v Sýkořicích dne 19. července. Hasičský sjezd župy „Pojizerské“ se konal na Bukovině u Bělé 22. června. (Z tohoto sjezdu se mi podařilo získat několik amatérských filmových záběrů).

 - Sokolové se připravovali na okrskové cvičení do Kacanov. Bylo 14. června 1936 (o loučecké pouti). Župní sokolský slet župy „Ještědské“ byl 19. července v Proseči pod Ještědem.

 - První bohoslužby církve československé ve škole ve Vesci se konaly na Štěpána dne 26. prosince 1936. Pobožnost vedl farář Josef Štěpán z Turnova.

 - Na památném Kalichu u Besedic se konal 3. května velký tábor spiritistů a Obce Nového Lidu. Tyto tábory byly na Kalichu každoročně první květnovou neděli.

 - Dnem 28. června 1936 bylo zahájeno koulení na novém kulečníku v hostinci u Velů ve Vesci. Bývalo zde mnoho zájemců, někdy i celodenně a často při osvětlení i dlouho do noci. I v sousedním Smrčí hostinský pan Hejduk pořídil si pro pobavení hostů svůj kulečník.

 - Masarykova letecká liga zřídila od letoška své plachtařské odbory. Odbor MLL ze Železného Brodu školil své členy- plachtaře „Na křibech“ u Louček, ale i ve vesecké obci na příležitostných místech.  Dne 13. dubna 1936  na Velikonoční pondělí kroužil prvně kluzák (asi větroň) na vrcholu Kozákova. Ovládal jej pan Rodovský z Prahy, později létala tu i jeho manželka. Plachtařský sport se v případě vhodného počasí začal na Kozákově častěji provozovat. Občané měli novou zábavnou atrakci, zajímavou podívanou. Letadlo, které létá bez motoru!

 - Dne 19. srpna 1936 navštívil severní Čechy pan prezident Dr. Edvard Beneš. Pobýval v Liberci, v Jablonci nad Nisou a navečer pak i v Železném Brodě. Prohlédl si zejména sklářskou odbornou školu. Vítala jej početná skupina brodských občanů.

 - Od 1. srpna otevřel si novou živnost holičskou a kadeřnickou pan Josef Janus ve Smrčí v čp.8. Hned odpočátku měl dostatek místních i okolních zákazníků.

 - Dne 6. března 1936 byla ve Vesci založena organizace Sociálně-demokratické strany a záhy nato i místní organizace Národně - socialistické strany. 

- A mně bylo teprve pouhých deset roků!

František Mlejnek st.