www.PRACKOV.com

Místopis - Prackov čp. 24
přidal: Miloš (18. 2. 2006)

P R A C K O V   čp. 24

Při cestě z Prackova na Červenici, vpravo nad cestou na kopečku (mírném svahu), na dolením svahu pod cestou je čp. 9 (dříve Kouckých, dnes chalupář Stanislav Říha z Jablonce nad Nisou).

HISTORIE:

Původně zde žil s rodinou Václav Votrubec (*1845), který s největší pravděpodobností tento dům vystavěl někdy kolem roku 1876. Votrubcovi zde bydleli po několik generací, dnes domek čp. 24 slouží jako rekreační chalupa rodiny Aleny Radoušové z Turnova. --- Pozemky od původního čísla popisného v Prackově 10 byly kdysi dávno rozděleny mezi dva Votrubcovy bratry - do čp.24 a do čp. 10. --- Velkou novou stodolu postavil v roce  1927 Jindřich Votrubec (*1899). Obytnou budovu zrenovoval v roce 1978 Radomil Trojovský.

PŘÍZVISKO: Protože Votrubců bývalo v obci mnoho, měl každý svůj příslepek (přízvisko). Zde se říkávalo „Na hořením vršku“ nebo „U Votrubců hořeních v Prackově.“ Někdy se tu říkalo prostě jen „Na vršku“ nebo „Votrubcovi vršecký“. Dnes v roce 2002 je tento příslepek bezpředmětný a nikdo jej už dávno neužívá.