Zajímavosti

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 29. 6. 2006)

I. ročník Smrčské Šlapky - POKYNY

5. 7. 2006

foto

Ta se koná ve středu 5. července 2006 - start v 10 hodin. Zatím je přihlášeno víc jak 50 účastníků. Příjem přihlášek do závodu ale skončil! (Vyvěšené to tu bylo dost dlouho :) Je to prý z důvodu objednávky trikotů. Trasa by ale měla z Podháje  pokračovat do Smrčí, tak že se zřejmě vyhne Šipečině. Po závodu naleznete na www.PRACKOV.com kompletní fotoreportáž a zprávu z cesty! Toť instrukce od Karla Kněborta ze Smrčí. Ještě jednou telefony na část pořadatelstva: František Vele: 603 845 971, Miloš Haken: 603 220 159, Tomáš Vodháněl: 604 130 230, Martin Vodháněl: 603 924 713, Luděk Kunc: 777 940 723 Josef Janus: 736 122 726 a na ostatní nemám číslo. PS: Kliknete-li na "více informací" a chvilku počkáte, načte se Vám obrázek s trasou a fotografie prvních smrčských šlapek. Dále tam najdete ke stažení pokyny ve formátu PDF. Stačí kliknout a automaticky se Vám soubor integrovaně otevře v prohlížeči či co :)


(Miloš, přidáno 19. 6. 2006)

Víkendový motofejeton

19. 6. 2006

foto

Konečně slunce na obloze, ta je šmolkově modrá, jen tu a tam mráček umocňuje atmosféru léta. Od středy přemýšlím, co že to svoji manželce, které důvěrně říkám „Myška“, řeknu na její víkendový program. Celý týden pracuji a tak máme dohodu, že se ji budu věnovat alespoň v sobotu a v neděli. Teď vymetená obloha, pérák, kterému důvěrně říkám „Dakota“, stojí v garáži a těší se na vyvenčení... (klikni na více info pro pokračování článku)


(Miloš, přidáno 22. 2. 2006)

Nouzov u Semil - nejnižší rozhledna dle Járy Cimrmana

22. 2. 2006

foto

Vážení návštěvníci tohoto místa, chtěli bychom Vás tímto přivítat na nejnižší rozhledně světa...

Architektem a otcem nápadu o vybudování tohoto díla je největší z Čechů Jára Cimrman. Není proto divem, že jsme tuto rozhlednu vybudovali právě zde. Nacházíme se totiž v kraji kde se J.C. dlouhou dobu zdržoval. Například již v roce 1902 byl na jeho popud sdružením rodičů a přátel školy vybudován na náměstí ve Vysokém nad Jizerou obrovský sněhulák.


(Miloš, přidáno 22. 2. 2006)

Podkrkonošská zabíjačka, někdy v netradičním hávu...

22. 2. 2006

foto

Podkrkonošská zabíjačka aneb tradiční prackovské prase... Každý rok, když babča sezná, že pašík, jektající v chlívku je již dostatečně vypasen, zavoláme řezníka – pana Cvrčka z Kadeřavce, tradičního to prasobijce, aby vepře v míru skolil. Postupem času jsme již tak zpohodlněli, že se vepřík pouze zamorduje a naporcuje. Jitrnice neděláme. Možná proto, že já ani brácha je nejíme a je s tím moc práce. Kdoví, o to se zase tak nějak nestarám.

Průběh tradiční podkrkonošské zabíjačky pod Prackovem bývá tedy kromě výše uvedeného vždy podobný: ráno (většinou po nějaké šílené akci doprovázené alkoholem) se ráno brzy vstává a dojedeme na Kadeřavec pro pana Cvrčka. Pan Cvrček je postarší, veselý chlapík, který si letos nechal vytrhat zuby a je z něj správný „dědek“, sršící humorem.

Sám tvrdí, že prase je lepší než člověk – nemá zlozvyky. Nekouří ani nechlastá. Pak ještě podotkne, jak diametrálně se tedy od pašíka liší. Říká o sobě, že kouří a pije, ale na ženský už moc není, protože ve svém věku si nějakou mladou nemůže dovolit, aby prý neudělal ostudu, a staré ženy ho již příliš nezajímají.

Vypije si svou kávičku, zakouří cigaretku, vybalí vercajk a v poklidu a s rozvahou jde na věc. Na trám ve stodole zavěsí kladkostroj – takový ten výtah na prasátko, na stůl rozprostře nože a my doneseme necky, zatímco mamka s babčou v kuchyni na kachlových kamnech vaří nejmíň cisternu vody, aby bylo čím čuňáka opařit.

Když je vše nachystáno, řezník vezme provázek, vleze k chrochtajícímu řízku do chlívka a povídá si s ním – jde na to lidsky, nebere to jako soustružník v kolbence materiál k obrobě. Po chvilce přátelské rozmluvy vyvede čuníka, uvázaného za kopejtko ven a jatečním přístrojem mu udělá do hlavy větrací otvor. U toho ovšem nejsem, protože se mi z toho zvedá pajšl. Poté následuje tradiční zachytávání a míchání krve do hrnce – u toho taky nejsem, protože bych to neustál. Dojdu tedy mezitím pro pár lahvových a třeba i pro vodku.

V další fázi se rochně navalí do necek, posype kalafunou, opaří horkou vodou a odrbou se z něj štětiny. Podotýkám – pro ochránce zvířat – že prase je touto dobou již mrtvé, k opařování tedy nedochází zaživa. Po koupeli se prase zavěsí na háky u kladek a vytáhne se z necek do vzduchu, opálí se na něm plynovou letlampou zbylé chlupy a vykuchá se. To taky vidět nemusím, jelikož jsem slabší povahy. Než pan Cvrček letlampu vypne, připálí si s ní vždy ještě další cigaretku.

Mezi těmito jednotlivými úkony samozřejmě probíhají i drobné kulturní vložky ve formě přestávek na pivo nebo vodku, při kterých pan Cvrček vypravuje historky a my je rádi posloucháme. Většinou jde o historky lehce přisprostlé, ale vtipné a o příhody ze života.

Poté, co je prase vykuchané, necky umyté a přestávky skončeny, dochází k postupnému porcování vepřové hmoty a její následné nošení na vál v kuchyni, kde pan Cvrček maso porcuje, odděluje kůži, sádlo a tak. Tomu nerozumím, tak si vždy dám raději další pivo.

Když je celá akce skončená (jde to rychle, když se ráno začne, lehce po poledni je vše hotovo, protože se nedělají jitrnice a tlačenka) pan Cvrček si dá kávičku, cigaretku, sbalí vercajk, vejslužku, všechny vesele pozdraví a táta ho odveze na Kadeřavec. Já si dám další pivo a napíšu tenhle blábol…

Miloš


příloha

(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Prackovský krvdlik... aneb nechte si "chutnat"... :)


foto

Receptář pro hospodyňáky a hospodyňky z cyklu „Neposedné chutě“ - „PRACKOVSKÝ KVRDLIK“ (ostrý konkurent „Prima Vařečky)... Obyvateli Prackova prověřený a doporučovaný recept číslo 1. Prackovský Boršč

A co že všechno na tuhle machlu potřebujeme? Zase tak moc toho není. Skočíme si do sklepa pro 2 velké brambory, které omyjeme čistou vodou a oloupíme (nebo oškrábeme, jak kdo chce…) a nakrájíme na tvar pravidelného geometrického tělesa – krychličky, cca na 1,5 x 1,5 cm. Pokud už máme tento náročný úkon za sebou, vhodíme brambory, které jsou plné vitamínů, protože rostly na prackovských svazích, rovnou do předem nachystaného hrnce s vodou. Předpokládá se, že hrnec stojí na funkční, aktivované plotně. Ingrediencí číslo 2 je bílé kysané zelí, které taktéž vložíme v množství rozumném do hrnce s vodou a s brambory...


počet článků na stránku
zobrazit vše
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru