Na jihozápadě jsou jednou z nejvyhledávanějších oblastí Drábské světničky. Spolu s Příhrazskými skalami patří k tzv. Žehrovické tektonické kře, z níž vystupuje čedičový vrchol Mužského. Dominantní je zde skalní defilé s četnými soutěskami a komíny, které oddělují jednotlivé skalní bloky. Samostatné – soliterní věže jsou ojedinělé, k nejznámějším patří „Kočka“, „bohatýr“ či „Minaret“. Bezesporu unikátním útvarem je „Kobyla“, vyhledávaná především horolezci. Pozornost zaslouží i drobnější masiv „Sokolka“, nebo tzv. stolová hora „Křinecká skála“. Názornou ukázkou deformace lesního porostu po sesuvu půdy je Šavlový les. Milovníkům historie se nabízí návštěva zřícenin hradu Valečova a blízkého města Mnichova Hradiště s barokním zámkem.
Nejvýchodněji jsou v oblasti Českého ráje položeny Prachovské skály. Nezapomenutelné skalní město vzniklo jako pozůstatek pískovcové plošiny, rozčleněné stržemi a roklemi s převahou štíhlých věží a pilířů, s naápadnými vertikálními spárami a kouty s množstvím skalních ostrohů. Patří k návštěvnicky atraktivním oblastem především dík husté síti značených turistických cest s četnými vyhlídkami, které odkryjí interiér skalních měst. K nejvyhledávanějším místům patří „Americká sluj“, jedinečná „Císařská chodba“, a především „Vyhlídka Českého ráje“ s pohledem na skalní věže Prachovskou jehlu a Prachovskou čapku. K Prachovským skalám patří na jejich severozápadním okraji ve skále vytesaný pozoruhodný hrad Pařez.
Český ráj – pojem, který vyvolává představu mohutných pískovcových věží a skalních bloků, vytvářejících skupiny s příléhavým názvem skalní města. Jejich původ musíme hledat hluboko v geologické minulosti naší planety, v době před 70 až 100 miliony lety, kdy tvrdý podklad Severočeské tabule zalilo subtropické moře.
Ze sedimentů, po miliony let usazovaných na jeho dně, vznikla křídová tabule, kterou ve třetihorách rozrušily tektonické pohyby. Klimatické podmínky a eroze postupně vymodelovaly skalní města do podoby, ve které je známe. V roce 1955 byla na tomto území vyhlášena „Chráněná krajinná oblast Český ráj“.
Doporučená trasa z Rovenska pod Troskami na hrad Kost
Trasa č. 1
Rovensko pod Troskami – modrá – Borecké skály (1 km) – modrá – Borek pod Troskami (2 km) – žlutá – Vidlák (5 km) – červená a žlutá – Želejov (6 km) – žlutá – Věžák – rybník (7,5 km) – zelená a žlutá – U Přibyla (8 km) – zelená a žlutá – Pleskotský mlýn (9,5 km) – zelená – Rytířova Lhota (11,5 km) – zelená – Kost – hrad (14 km).
Doporučená trasa z Kozákova do Turnova
Trasa č. 1
Kozákov – chata – čevená – Drábovna – skála s vytesanou světničkou (1 km) – červená – okraj Měsíčního údolí (1,5 km) – červená – Vesec (2,5 km) – červená – Fialník (3 km) – modrá – Rotštejn – skalní hrad (4,5 km) – žlutá – Průchody (5,5 km) – červená – odbočka ke Zdenčině skále (8 km) – červená – Záholice (9 km) – bílá cyklotrasa – Bělá (10 km) – žlutá – Podchloumecký mlýn (11 km) – žlutá – Turnov, náměstí (12,5 km).
Trasa č. 2
Lestkov, zastávka tur. autobusu – modrá – Dubecko (1 km) – zelená cyklotrasa – Dubecko, odbočka k rozhledně (1,5 km) – Na Špici (2,5 km) – zelená cyklotrasa – Rotštejn, osada (3 km) – žlutá – Rotštejn – skalní hrad (3,5 km).
Turistické zajímavosti:
Betlémské skály
Svrchnokřídové pískovce s kaňony, skalními okny a branami.
Drábovna
Skalní místnost na pískovcové stěně nad Měsíčním údolím na svahu Kozákova.
Dubecko
Kaplička, kamenná brána, rozhledna.
Klokočské skály
Skalní stěna ze svrchnokřídových pískovců. Průchody, skalní věže, rokle a soutěsky.
Kozákov
Výrazný vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. V prvohorní vyvřelině melafyru nálezy drahých kamenů (achátů, jaspisů, chalcedonů…). V Radostné pod Kozákovem se nachází Votrubcům lom s brusírnou a expozicí broušených kamenů. Rozhledna. Riegrova chata KČT Semily z roku 1928. Paragliding.
Rotštejn
Zbytky skalního hrádku z přelomu 13. a 14. století. První zmínka o hradu je z roku 1318. Hrad byl z větší části dřevěný. Zpustl v 15. století. Zachovány skalní místnosti, černá kuchyně s komínem vytesaným do skály, cisterna a zbytky zdiva. V osadě je skalní kovárna a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1718.
Turnov
Město založeno kolem roku 1250 sloučením vsí Turnova a Hruštice. Od 16. století tradice kamenářství a od 18. století výroba skelné kompozice. Šperkařská škola založena roku 1884. Původní gotický kostel sv. Mikuláše z poloviny 14. století byl zbarokizován roku 1722. Barokní klášterní kostel sv. Františka z Assisi z let 1651 – 55 byl empírově upraven roku 1822. Hřbitovní kostel P. Marie z let 1838 – 53 je jednou z prvních novogotických staveb tohoto typu v Čechách. Kostel sv. Jana Křtitele z přelomu 12. a 13. století v Nudvojovicích. Dominantní kostel sv. Matěje na Hruštici. Radnice původně renesanční z roku 1526 byla přestavěna novorenesančně roku 1894. Židovský hřbitov s nejstaršími náhrobky ze 17. století. Muzeum Českého ráje s mineralogickou, šperkařskou, historickou a národopisnou expozicí. Panoramatický obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou je největším obrazem Mikoláše Alše (8,5 x 10 m). Rodiště obrozenců Fortunáta Durycha (1738 – 1822) a Antonína Marka (1783 – 1877) i filozofa Jana Patočky (1907 – 77). Správa CHKO Český ráj. Galerie Granát.
Z náměstí Českého ráje vede naučná „Zámecká stezka“ na zámek Hrubý Rohozec. Prochází kolem Dlaskova statku – unikátní venkovská stavba v údolí řeky Jizery v Dolánkách u Turnova, typická ukázka roubené architektury jizerského typu z přelomu 18. a 19. století, národopisná expozice.
Zdenčina skála
Skalní vyhlídka z Betlémských skal do údolí Jizery.
Přepsáno z informačního letáku vydaného Městem Turnovem (Odbor cestovního ruchu).