Na jihozápadě jsou jednou z nejvyhledávanějších oblastí Drábské světničky. Spolu s Příhrazskými skalami patří k tzv. Žehrovické tektonické kře, z níž vystupuje čedičový vrchol Mužského. Dominantní je zde skalní defilé s četnými soutěskami a komíny, které oddělují jednotlivé skalní bloky. Samostatné – soliterní věže jsou ojedinělé, k nejznámějším patří „Kočka“, „bohatýr“ či „Minaret“. Bezesporu unikátním útvarem je „Kobyla“, vyhledávaná především horolezci. Pozornost zaslouží i drobnější masiv „Sokolka“, nebo tzv. stolová hora „Křinecká skála“. Názornou ukázkou deformace lesního porostu po sesuvu půdy je Šavlový les. Milovníkům historie se nabízí návštěva zřícenin hradu Valečova a blízkého města Mnichova Hradiště s barokním zámkem.
Nejvýchodněji jsou v oblasti Českého ráje položeny Prachovské skály. Nezapomenutelné skalní město vzniklo jako pozůstatek pískovcové plošiny, rozčleněné stržemi a roklemi s převahou štíhlých věží a pilířů, s naápadnými vertikálními spárami a kouty s množstvím skalních ostrohů. Patří k návštěvnicky atraktivním oblastem především dík husté síti značených turistických cest s četnými vyhlídkami, které odkryjí interiér skalních měst. K nejvyhledávanějším místům patří „Americká sluj“, jedinečná „Císařská chodba“, a především „Vyhlídka Českého ráje“ s pohledem na skalní věže Prachovskou jehlu a Prachovskou čapku. K Prachovským skalám patří na jejich severozápadním okraji ve skále vytesaný pozoruhodný hrad Pařez.
Český ráj – pojem, který vyvolává představu mohutných pískovcových věží a skalních bloků, vytvářejících skupiny s příléhavým názvem skalní města. Jejich původ musíme hledat hluboko v geologické minulosti naší planety, v době před 70 až 100 miliony lety, kdy tvrdý podklad Severočeské tabule zalilo subtropické moře.
Ze sedimentů, po miliony let usazovaných na jeho dně, vznikla křídová tabule, kterou ve třetihorách rozrušily tektonické pohyby. Klimatické podmínky a eroze postupně vymodelovaly skalní města do podoby, ve které je známe. V roce 1955 byla na tomto území vyhlášena „Chráněná krajinná oblast Český ráj“.
Přijeďte strávit neopakovatelnou dovolenou do kouzelného a jedinečného kraje se jménem „Český ráj“, do kraje skalních měst, hradů, zámků, bájí, do kraje pověstí…
Těšíme se na Vás!
Přepsáno z informačního materiálu vydaného Městem Turnov za finanční podpory měst a obcí Českého ráje. Realizace projektu byla umožněna díky grantu ČCCR za přispění MMR ČR. Informační leták vyšel v nakladatelství Jakoubě, roku 2002.
Doporučená trasa z Rovenska pod Troskami na hrad Kost
Trasa č. 1
Rovensko pod Troskami – modrá – Borecké skály (1 km) – modrá – Borek pod Troskami (2 km) – žlutá – Vidlák (5 km) – červená a žlutá – Želejov (6 km) – žlutá – Věžák – rybník (7,5 km) – zelená a žlutá – U Přibyla (8 km) – zelená a žlutá – Pleskotský mlýn (9,5 km) – zelená – Rytířova Lhota (11,5 km) – zelená – Kost – hrad (14 km).
Doporučená trasa z Kozákova do Turnova
Trasa č. 1
Kozákov – chata – čevená – Drábovna – skála s vytesanou světničkou (1 km) – červená – okraj Měsíčního údolí (1,5 km) – červená – Vesec (2,5 km) – červená – Fialník (3 km) – modrá – Rotštejn – skalní hrad (4,5 km) – žlutá – Průchody (5,5 km) – červená – odbočka ke Zdenčině skále (8 km) – červená – Záholice (9 km) – bílá cyklotrasa – Bělá (10 km) – žlutá – Podchloumecký mlýn (11 km) – žlutá – Turnov, náměstí (12,5 km).