Turistika

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Pěšky - Valdštejn, Kozlov


Doporučená trasa z Turnova do Příšovic
Trasa č. 1
Turnov, náměstí – červená – Turnov, zastávka ČD (1 km) – červená – Hlavatice (3 km) – červená – Valdštejn – hrad (4 km) – červená – rozcestí u Kavčin (4,5 km) – modrá – Jirošův (Kopicův) statek (6 km) – modrá – Kacanovy (7 km) – modrá a zelená cyklotrasa – hotel Králíček (7,5 km) – žlutá – Kozlov (9,5 km) – zříceniny hradu – žlutá – Všeň (11,5 km) – žlutá – Příšovice, písečáky (13,5 km) – žlutá – Příšovice, zastávka ČD (15 km).

Doporučený okruh od hotelu Králíček
Trasa okruhu č. 2
Kacanovy, hotel Králíček – žlutá – Kozlov (2 km) – zříceniny hradu – žlutá – Všeň (4 km) – zelená cyklotrasa – Kacanovy, hotel Králíček (7,5 km).

 

Turistické zajímavosti:
Hlavatice
Osamělá skála nad Turnovem opatřená schodištěm a vyhlídkovou plošinou. Rozhled na Turnov, Maloskalsko, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Ralsko a Bezděz.

Hruboskalsko
Přírodní rezervace se skalním městem (nazývaným horolezci Skalák). Pro Hruboskalské skalní město jsou charakteristické impozantní skalní věže dosahující výšky až 55 m. Nachází se zde četné vyhlídky, skalní rozsedliny a velké bohatství tvarů zvětrávání skal. Dělí se na Dračí skály a Zámeckou rokli, Kapelníka, Maják a Údolíčka.

Jirošův (Kopicův) statek
Jedna z nejznámějších staveb lidové architektury v Českém ráji. Stavba je doplněna nádhernou lidovou plastikou sv. Jiří z roku 1817 a mnoha skalními reliéfy lidového umělce, sochaře – samouka Vojtěcha Kopice.

Kozlov
Zbytky gotického hrádku. Podkovovitý půdorys, zbytky hradeb a příkopů. Raisova vyhlídka na město Turnov.

Příšovice
Stavby lidové architektury pojizerského typu (Bičíkův a Holanův statek).

Turnov
Město založeno kolem roku 1250 sloučením vsí Turnova a Hruštice. Od 16. století tradice kamenářství a od 18. století výroba skelné kompozice. Šperkařská škola založena roku 1884. Původní gotický kostel sv. Mikuláše z poloviny 14. století byl zbarokizován roku 1722. Barokní klášterní kostel sv. Františka z Assisi z let 1651 – 55 byl empírově upraven roku 1822. Hřbitovní kostel P. Marie z let 1838 – 53 je jednou z prvních novogotických staveb tohoto typu v Čechách. Kostel sv. Jana Křtitele z přelomu 12. a 13. století v Nudvojovicích. Dominantní kostel sv. Matěje na Hruštici. Radnice původně renesanční z roku 1526 byla přestavěna novorenesančně roku 1894. Židovský hřbitov s nejstaršími náhrobky ze 17. století. Muzeum Českého ráje s mineralogickou, šperkařskou, historickou a národopisnou expozicí. Panoramatický obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou je největším obrazem Mikoláše Alše (8,5 x 10 m). Rodiště obrozenců Fortunáta Durycha (1738 – 1822) a Antonína Marka (1783 – 1877) i filozofa Jana Patočky (1907 – 77). Správa CHKO Český ráj. Galerie Granát.

Z náměstí Českého ráje vede naučná „Zámecká stezka“ na zámek Hrubý Rohozec. Prochází kolem Dlaskova statku – unikátní venkovská stavba v údolí řeky Jizery v Dolánkách u Turnova, typická ukázka roubené architektury jizerského typu z přelomu 18. a 19. století, národopisná expozice.

Valdštejn
Původně rodový hrad pánů z Valdštejna založený koncem 13. století na třech pískovcových skalách. Zpustl po požáru koncem 16. stol. Po stavovském povstání získal panství Albrecht z Valdštejna. Valdštejnové vybudovali na hradě počátkem 18. století barokní kapli sv. Jana Nepomuckého a unikátní sochařskou výzdobu mostů. Sv. Jan Křtitel na obraze na prvém nádvoří má mít podobu K. H. Máchy. V nově opraveném klasicistním hostinci pobýval hudební skladatel J. B. Foerster. Zříceniny původního hradu jsou doplněny romantickými dostavbami a malbami z 19. stol. Valdštejn je v majetku města Turnov.

Všeň
Obec s kostelem sv. Jakuba a Filipa. Místo dalekého výhledu.

Přepsáno z informačního letáku vydaného Městem Turnovem (Odbor cestovního ruchu).


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Pěšky - Údolí Jizery a Kamenice


Doporučený okruh ze Semil do Bozkovských jeskyní
Okruh č. 1
Semily – červená – Bítouchov (2 km) – červená – (Riegrova stezka) – Podspálov, zastávka ČD (5,5 km) – červená (Palackého stezka) – Pod Bozkovskými jeskyněmi (8,5 km) – modrá – Bozkovské jeskyně (9,5 km) – modrá – Bozkov (10,5 km) – žlutá – Semily (16 km).


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Skalní města v Českém ráji - Maloskalsko


Perlou Českého ráje je Maloskalsko. Výrazný Vranovský hřeben a Suché skály jsou pozůstatkem obrovské kry, kterou alpsko-karpatské vrásnění vyzdviholo a postavilo do kolmé polohy. Úzký skalní masiv na pravém břehu Jizery byl ve středověku využit jako základ obranných hradů Vranov a Frýdštejn. Vyhlídka nad Jizerou poskytuje neopakovatelný panoramatický pohled na meandr Jizery v místech, kde voda prorazila skalní kru. Nad osadou Záborčí najdeme skupinu skal s pozůstatky skalního hradiště, zvanou maloskalská Drábovna.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Skalní města v Českém ráji - Kozákov, Klokočské a Betlémské skály


Dominantou celého kraje a předělem mezi Podkrkonoším a Českým rájem je tajemná hora Kozákov. Na jejím vrcholu stojí rozhledna, umožňující kruhový výhled od Krkonoš přes Český ráj k Ještědskému hřebenu a Jizerským horám.

Hluboký zářez Kozákovské Drábovny a Měsíčního údolí je po obou stranách lemován pískovcovými výchozy s typickými tektonickými žebry. U úpatí Kozákova přechází do kaňonovitého údolí. Zde v „Babí“ a „Kudrnáčově peci“ prokazatelně našli první úkryt lidé již v pravěku. Nelze opomenout ani návštěvu „Radostné studánky“, „Votrubcova lomu“ a expozici drahých kamenů.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Skalní města v Českém ráji - Hruboskalsko


K nejznámějším skalním městům patří nepochybně Hruboskalské skalní město, které je charakteristické impozantními věžemi dosahujících výšky až 55 m a strmými kaňony, vedoucími z okrajových skalisek do hlubokých romantických údolí. Putujeme-li Hruboskalskem, máme možnost postupně – od vyhlídky k vyhlídce – nahlédnout do nitra skalních měst, můžeme procházet značenými cestami v těsné blízkosti skalních velikánů, které tak přitahují horolezce. K nejvyhledávanějším místům patří „Mariánská vyhlídka“, vyhlídka „U Lvíčka“ a „Janova vyhlídka“. Jednotlivá skalní uskupení a útvary si lidé pojmenovali a váže se k nim řada pověstí a příběhů. Můžeme projít kolem Čertovy ruky, Kapelníka, Majáku, Sahary, Dračích  skal nebo se protáhnout 65 metrovou „Myší dírou“…


počet článků na stránku
zobrazit vše
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru