Historie

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Legendy - O Pelíškovi


Dávno, dávno již zašly doby, kdy byl Prachov domovem dobrodružného všudybyla a neposedy, kterého okolní lid nazýval Pelíškem, protože ustavičně z místa na místo pelášil. Nečekaně se objevoval a rychle zase odbíhal, kdykoliv provedl nějakou taškařinu, a o tu u něj nikdy nebyla nouze.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Legendy - O Loretě


Před dávnými dobami žila na hradě Velíši bohatá hraběnka. Obklopena sloužícími, trávila dny v přepychu a nádheře, oplývajíc vším, nač si jen vzpomnělo. A přece nebyla šťastná. Chyběl jí největší poklad, zdraví. Povolala všechny lékaře zblízka i zdáli, ti jí radili, zkoušeli to i ono, ale nakonec prohlásili, že jí může pomoci jedině Bůh.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Legendy - O hradu Kosti


Kdysi za husitských válek byl hrad Kost dobýván Žižkou. Slavný vojevůdce několikrát udeřil se svými vojsky na tvrdé hradby, ale marně. Hradní posádka bojovala statečně a nepřítel byl vždycky se ztrátami odražen. Husitský hejtman si tedy umínil, že dlouhým obléháním hrad vyhladoví.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Legendy - O Dračích skalách


Kdysi za starých časů přiletěli na Hruboskalsko orli. Kde se vzali, tu se vzali, na vysoké, .nepřístupné skále si hnízdo udělali a po kraji za čas smutně prosluli. Byli to ptáci silní, útoční, hračkou pro ně bylo v pařátech jehně nebo kůzle odnést až nahoru do hnízda. Kostiček se pak našlo pod skalou dost a lidé marně klnuli zlým ptákům a pěstí hrozili vzhůru proti jejich hnízdům. Pán svým hruboskalským myslivcům přislíbil velkou odměnu, kdo by ty ptáky zastřelil. Nešlo to, protože si zvykli lítat jen ve výši, odkud se na svou kořist bleskem spouštěli a zrovna tak rychle ji zase do výše unášeli.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Legendy - O Drábovi


Podle pověsti dostaly Drábské světničky jméno po posledním obru, který tam žil se svou ženou a jmenoval se Dráb. Manželka mu hospodařila a zřídkakdy opouštěla domov, ale její muž se dost honil po světě. Kde se objevil, bylo běda Lidem a jejich dětem, pravda, ne ublížil, zato měl spadeno na dobytek a často celé stádo zmizelo z pastvy, jako by se pod ním zem slehla. I pytle obilí a mouky odnášel, zkrátka co se mu hodilo na zub, nic před ním neobstálo.

V blízkém okolí však neloupil, raději se pouštěl dál a domů se brával oklikami, aby nikdo nevypátral, kde 'bydlí. Jednou se také jeho žena vydala dolů pod les a přinesla něco živého v klíně. Byl to sedlák s dvěma dobytčaty zapřaženými k radlici. Když jej postavila na stůl, vypadal jako hračka. Obr však ženě nedovolil, aby si jej nechala. "To je člověk, sedlák," vysvětlil jí. "Takoví chovají stáda a pěstují obilí, kterým se my obři živíme. Dej pozor, ať mu neublížíš! Až naše obří pokolení nadobro vymře, tito malí zalidní tvář země. A po nich přijdou jiní, lidičkové tak malincí, že jich bude v peci dvanáct mlátit a pohodlně se tam vejdou. Tohohle seber opatrně do zástěry a pojď mi ukázat, kdes ho našla, zase ho tam odneseme." I vydali se na pole a poděšeného rolníka postavili i s jeho potahem do brázdy, již prve vyoral.

Po čase Dráb ovdověl. Zastesklo se mu osamělému v divokých skaliskách, pořádek neměl, kale si uvařit neuměl, i vydal se pro nějakou hospodyni. Dostal se k Jizeře a nedaleko Vranového uviděl děvečku, která se mu líbila. Lapil ji do hrsti jako vrabčátko a že musí s ním. Děvče plakalo, prosilo, ale nic naplat, musela do skal. Tam mu obr domlouval, aby se ho nebálo, že mu neublíží, ale musí mu vést domácnost, jak nebožka dělávala, a vždycky po obědě ho vískat ve vlasech, aby se mu pěkně spalo.

Co měla zajatkyně dělat? Posluhovala Drábovi. vařila mu ve velkých kotlích. co donesl. Uspávala svého pána, ale novému osudu nemohla nijak zvyknout. Za dne jí čas utekl, práci byla zvyklá a nestýskala si na ni, ale večer vždy toužebně myslila na domov a nejednou si hořce poplakala.

Jednoho dne, když 'byl Dráb zvlášť spokojen s obědem a v dobré náladě, odvážila se ho poprosit, aby jí na den dovolil domů. Obr se rozmýšlel, ale když mu svatosvatě slíbila, že se vrátí, dal se obměkčit. Pro jistotu však pohrozil, že ji zahubí, kdyby nedodržela slib.

To ubylo na Vranově divení, když se děvče dávno oplakané objevilo před rodným stavením! Všichni mysleli, že se utopila v Jizeře. Teď žasli, když vypravovala, jakou má službu. "Aspoň se dozvíme, kde zůstává ten škůdce," radovali se, "teď se mu konečně dostaneme na kobylku. Nic neplač, vezmeš s sebou pytlík hrachu, 'budeš házet po zemi, my se zítra za tebou vypravíme a po obědě, až usne, svážeme obra provazy a potrestáme ho." Ujednáno, ale nevykonáno. Ptáci sezobali zrnka hrachu a druhého dne dívka marně čekala na své krajany. Domyslila se, co se stalo, že ztratili její stopu.

Když podruhé prosila, alby směla domů, Dráb se již tak dlouho nerozmýšlel jako poprvé. Tentokrát jí dali doma velikánské klubko příze, aby je cestou odvíjela. I vzali druhého dne s sebou dvanáctiloketní panský žebřiňák a veliká kola nejsilnějších provazů, po niti našli cestu a přišli pravě ve chvíli, kdy obr usnul nejtvrdším spánkem na svém loži, skalním výstupku. V mžiku byl hustě omotán provazy na rukou i na nohou. "Teď se ani nehne," radovali se Vranovští a čekali, co řekne, až procitne. Dráb se probudil až za hodnou chvíli. Dívá se udiveně, kolik se okolo něho hemží lidí, a ptá se po své služebné. "Tu už neuvidíš," smáli se, někteří však radili, aby mu ji přivedli, že ji snad chce obdarovat za práci. "Co by," namítali druzí, "spíše by ji potrestal za to, že nám ho zradila, kdož ví, neumí-li čarovat!"

Obr chvíli mlčel, potom povídá: "Kdybych jen chtěl, vy červíčkové, všecky ty vaše nitě bych vám přetrhal, ale jsem stár, dívku jste mi vzali, dělejte si se mnou, co chcete."

Byl to kurs perné práce, nežli spoutaného obra snesli dolů po písčitém svahu a naložili na žebřiňák. Ani nestačil, nohy mu visely přes vůz.

Snad uznal ten obr, že se lidí natýral dost a dost, i chtěl je obdarovat. Než se povoz rozjel, povídá: ,;Až bude slunce vstávat na den sv. Jana, pozorujte, na kterou borovici nejdříve zasvítí - pod ní leží můj poklad."

I ti lidé z Vranového byli zdá se dobrosrdečnější, než se jevili obrovi v prvních okamžicích. Odvezli Drába někam daleko, dalekánsko, aby se víckrát nevrátil. Snad mu cestou oči zavázali, kdož ví, a zanechali ho za horami, aby tam pokojně dožil své poslední dny.

O sv. Janu nezapomněli na obrovu radu, ale nikdy se jim nepodařilo vyčíhat, na který vrcholek padly první sluneční paprsky. Pokladu se tedy nedokopali. Mládenci z okolí však poslechli rady starých lidí, aby v pašijovém týdnu skákali z obrova lože. Kdo poslechl, toho prý nikdy nebolely nohy. Snad něco z obrovy síly zůstalo zachováno v místech, kde žil. Proto ve statku ve skalách prý žili feksti - muži sice nepříliš velicí, ale obdaření neobyčejnou silou a nadaní většími schopnostmi než ostatní lidé.

 

10 zastavení v Českém ráji, Jaroslava Velartová, 1990

článek převzat z www.cesky-raj.cz - velmi pěkně zpracovaných stránkách o Českém ráji - jejich návštěvu doporučujeme..!


počet článků na stránku
zobrazit vše
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru