Historie

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 18. 2. 2006)

Pod Kozákovem před 65 léty


Mám před sebou 1. díl kroniky býv. obce Vesce pod Kozákovem a nalistoval jsem (skoro namátkou) letopočet 1936. Čtu úhledné zápisy kronikáře Josefa Hejduka a vybírám zajímavosti, které se udály před 65 léty, tedy před více jak půl stoletím (dokonce v minulém století a i v minulém tisíciletí) tady u nás pod Kozákovem:


(Miloš, přidáno 18. 2. 2006)

Loktuše - povídání z historie 4


Tenkrát statek znamenal nouzi s bídou. Proto sedláci z gruntů prchali a nechávali je raději prázdné. Většinu času museli tak jako tak věnovat práci na panském a po robotě stačili půdu vlastní sotva trochu načechrat, nikdy však řádně obdělat. Někteří utíkali pro bídu, mnozí však také pro víru, často i za hranice své vlasti.


(Miloš, přidáno 18. 2. 2006)

Loktuše - povídání z historie 3


O prvopočátcích zdejší obce je jen málo písemných dokumentů. Její historie se nám uchovala povětšině jen ústním podáním z jedné generace na druhou. Až první loktušský kronikář Štěpán Mlejnek z čp. 26 sepsal jakousi první historii obce podle vyprávění nejstarších občanů z Loktuš, kteří znali dějiny své obce zase od svých předků. Byli to většinou samí Mlejnkové: Václav Mlejnek čp. 5 (zemřel ve věku 90 let), Jan Mlejnek čp. 39 a otec kronikářův Vojtěch Mlejnek čp. 26. Stoprocentní věrohodnost kronikářských záznamů je tu sice více nežli sporná, přesto ale je zajímavé to líčení našich předků, jak snad vypadala minulost této vesnice.


(Miloš, přidáno 18. 2. 2006)

Loktuše - povídání z historie 2


LOKTUŠE - Z  DOBY NAŠICH PŘEDKŮ - DOBY DÁVNO MINULÉ, část 2

A nyní ještě několik pamětí z minulosti podle podání starých občanů:

Čas rychle ubíhá, svět se mění a lidé s ním. Mnoho, mnoho se převalilo přes hlavy našich předků. Málo se však zachovalo v naší paměti. Již jen některý stařeček nebo stařenka může nás uvést svým vypravováním do dob dávno minulých a nám se už dnes ani nezdá být možné to, co slyšíme a co se v našem kraji skutečně dělo.

Bylo to v roce 1866, kdy do Čech táhlo pruské vojsko. Ani náš kraj nebyl ušetřen. V naší dědině byl ubytován pluk pruských husarů. Husaři, ač naši nepřátelé, chovali se vůči zdejšímu obyvatelstvu slušně a celkem ohleduplně. Lidé se jich přesto báli a ukrývali se v Javorníce v lese a po jeskyních. Kdo měl koně, ukrýval jej, aby ho nemusel odevzdat k vojsku nebo aby nemusel jet na „přípřež“ (tenkrát se říkalo na „fišpón“, starý Vodháněl z Prackova byl na „fišpóně“ po čtyři týdny).

V místě u Loktuš, kde se říkalo „na panských rohlinkách“ byly před 80 léty  (r. 1868) otevřeny šachty. Havíři od Kladna bydlili ve vsi a snažili se v šachtách těžit uhlí. To však bylo nekvalitní, špatně hořelo (lupek), a proto museli od dolování upustit.  Šachty byly zavaleny a jen název „havírna“ po nich zůstal.

Od těch doby byl pokus s dolováním uhlí podniknut znovu ještě několikrát, ale vždy opět bezvýsledně. Při vrtání strojem „v klůčku“ byly ztraceny dvě diamantové vrtací korunky, takže se s vrtáním muselo přestat. Pokusné vrty se pak prováděly ještě v místech „u jezu“ za potokem vedle dubecké cesty (nedaleko mlýna) a pak také nad Loktušemi „na hatašce“ poblíž čp. 32 a 33.

Sousední hrad Rotštejn byl v minulých dobách (po svém zničení) obýván už jen jako zřícenina. V tamních jeskyních mívaly své domovy čtyři rodiny.

Bývalý hostinský Zajíc na Špici skončil svůj život dobrovolnou smrtí. Jednoho rána byl nalezen na posteli zastřelen. Také pozdější hostinský Josef Kvapil odešel ze světa dobrovolně. Oběsil se. Stejnou smrtí sešel u nás také obecní hrobník Dědeček.

Dřevař Podobský obětoval život svému povolání. Při kácení padl na něj silný strom a na místě jej usmrtil.

Chalupník Votrubec z čp. 7, kterému se říkalo „barácký“, provdal svoji dceru Annu za Josefa Mráze na Chutnovku. Jejich manželství však nebylo šťastné. Manželé Mrázovi se nesnášeli,  soudili se a věčně hašteřili. Jednoho večera byl Mráz ve světnici při draní peří zastřelen. Rána padla oknem zvenku. Bylo tu podezření na jeho tchána Votrubce z Lochtuš, protože všechny důvody a důkazy tomu nasvědčovaly. Votrubec byl zatčen, souzen a usvědčen. Mladoboleslavská porota ho odsoudila k trestu smrti provazem. Jeho trest však byla nakonec pozměněn na 20 let těžkého žaláře.

Matka zavražděného Mráze zemřela zanedlouho u cizích lidí., protože Josef, vulgo Pepíček, byl jejím jediným dítětem. Tady dlužno poznamenat, že Josef Mráz byl na tehdejší dobu velice pokrokový člověk. První v celém kraji měl např. moderní mlátičku na obilí, ale také první kapesní svítilnu na baterii (baterku). Byl v kraji prvním majitelem dalekohledu, což byla tenkrát věc ještě nevídaná a neslýchaná.

Za starých časů se taneční zábavy odbývaly ve větších světnicích po barácích, protože dříve taneční sály vůbec na vesnicích nebývaly. Tak se v Lochtuších tančívalo „u šenkýřů“, kde se také čepovalo pivo. Ve Vesci chodili tancovat do čp. 29, dnes tam bydlí pan Josef Židů. Nynější mnohočlenné kapely nahradili tenkrát potulní muzikanti - šumaři, ale někdy musel stačit i kolovrátek (flašinet). Litr piva se tenkrát prodával za 14 krejcarů. Výdělky bývaly skromné. Za den práce na panském poli se platilo čtyrák odměny.

Obilí se mlátívalo cepy. Po celou zimu to vesele bušívalo na mlatě ve stodole. Místy se předlo konopí nebo len na kolovratech. Na ručních stavech domácí tkalci tkali plátno. Sousedé se přitom scházívali na přástvy.

V zimě se drávalo peří a ženy říkaly, že jdou na „dračky“. Hlavní stravou býval černý chléb a chléb z vikve. Bílé pečivo a maso to bývalo jen na větší svátky. Často se objevily na stole sušené hrušky (křížaly) a švestky.

Otec mého dědečka - můj praděd - Václav Mlejnek z Loktuš čp. 18 vozil z Kabele kámen na stavbu mariánského kostela v Turnově a také kámen na sloup mariánský, který byl postaven na turnovském náměstí uprostřed kašny. Dále ještě vozil kámen na stavbu radostínského mlýna. Cesty tehdy byly velice špatné, těžko sjízdné, takže to býval výdělek opravdu zasloužený. Silnice u nás tenkrát ještě vůbec nebyly.

Zapsáno podle kroniky obce Loktuše


(přidáno 18. 2. 2006)

Loktuše - povídání z historie 1


LOKTUŠE - Z  DOBY NAŠICH PŘEDKŮ - DOBY DÁVNO MINULÉ, část 1

Původní ves Lochtuš stávala prý již v dobách před válkami se Švédy. Když Švédové napadli naši zemi, vyplenili také Železný Brod a dvěma proudy táhli pak směrem na Turnov. Jeden proud se valil maloskalským údolím a druhý pak údolím podkozákovským. Ves Lochtusch byla od Švédů vypálena a vydrancována a pak teprve znovu vystavena a osídlena rodem Mlejnků z Vrabčiny, jak je o tom psáno v předcházejícím článku těchto vzpomínek.


počet článků na stránku
zobrazit vše
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru