Aktuality

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 28. 11. 2010)

Za tajemstvími kraje kolem Jizery - křest nové knihy


foto
Dovoluji si Vás informovat o křtinách nové knížky Ladislava Šourka a Laďky Grundové o starém dolování a železářství, nazvané Za tajemstvími kraje kolem Jizery.
 
Malá slavnost se bude konat 8.12. 2010 v 17 hodin ve výstavním sále ZUŠ v Turnově na náměstí Českého Ráje. Kmotry budou železnobrodská kronikářka paní Eva Vozková a spoluautor Roman Kurfiřt z Bozkova.
 
Knížku bude možné zakoupit v knihkupectvích v Turnově a v okolních městech nebo přímo u pana Ladislava Šourka. (Ladislav Šourek, Pelešany 44, Turnov 511 01, tel.: 737 624 992, Skype: ladrek44). Více informací naleznete v příloze ke stažení.

(Miloš, přidáno 28. 11. 2010)

Výstava skleněných betlémů - Železný Brod


foto
Výstava skleněných betlémů v galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě. Výstava proběhne ve dnech 1.12. 2010 – 30.1.2011. Součástí jejího zahájení bude (pravděpodobně v 16 hodin) představení nové knížky Aleny Kortanové věnované lidovým betlémům z okolí Železného Brodu. Autorka je majitelkou firmy zabývající se výrobou skleněných figurek, bižuterie a upomínkových předmětů. (www.kortanglass.com) Knížku bude možné zakoupit na výstavě betlémů a v prodejně firmy Kortan v Železném Brodě , Železná ulice 103.

(Miloš, přidáno 30. 9. 2010)

Žádost o zapsání kulturní památky


foto

Občanské sdružení za záchranu kapličky na Prackově si vás dovoluje informovat, že jsme podali žádost o grant (stále však budeme zkoušet všechny další možnosti získání finančních prostředků na financování úpravy okolí kapličky, opravy památníku padlých a rekonstrukci kaple samotné). Dále máme tu novinku, že Darovací smlouvy mezi panem Miroslavem Židů a Občanským sdružením za záchranu kapličky na Prackově byly podepsány a vloženy na katastrální úřad s návrhem na vklad vlastnického práva ve prospěch občanského sdružení. Zároveň přikládáme znění Návrhu na prohlášení věci za kulturní památku. 

obec : Mírová pod Kozákovem

část obce : osada Prackov
okres : Semily
kraj : Liberecký
číslo popisné : /
číslo evidenční : /
ulice, číslo orientační : /
katastrální území : Prackov
parcelní čísla : 298

název věci : kaple Panny Marie

 

popis věci - exteriér: objekt je řešen jako zděná, jednolodní (orientovaná) stavba, založená na obdélném půdorysu, zakončeném na východní straně zúženým pravoúhle uzavřeným závěrem a na straně západní doplněném nízkou hranolovou zvonicí. Zvonice je zastřešena jehlancovou střechou, loď pak střechou sedlovou s valbovým zakončením.

Střecha zvonice je kryta svitkovým pozinkovým plechem (její vrchol je zakončen korouhví s plechovou vlajkou a křížem). Střecha nad lodí a závěrem je kryta jednoduše skládanými azbestocementovými šablonami šedé barvy. Klempířské prvky jsou zhotoveny z pozinkového plechu.

Obvodové stěnové konstrukce jsou provedeny z plných pálených cihel. Stěnový sokl je z vnější strany opatřen přizdívkou z pravidelně opracovaných pískovcových kvádrů. Vnější omítky jsou zde řešeny jako vápenné-hladké, v plochách opatřené jednoduchou architektonickou výzdobou (lisénové rámy, nadokenní šambrány s omítkovými klenáky). Okenní otvory mají obdélný formát na výšku, s vrchním obloukovým zakončením. Okenní výplně jsou zhotoveny ze dřeva a konstrukčně jsou řešeny jako jednoduše zasklená okna. Dveře hlavního vstupu jsou zhotoveny ze dřeva a konstrukčně jsou řešeny jako jednokřídlé kazetové dveře.

popis věci - interiér: prostor kaple je svrchu uzavřen plochým rákosovým stropem s vysokými šikmými fabiony a středním zrcadlem. Vnitřní omítky jsou zde provedeny jako vápenné-hladké, v plochách opatřené bohatou výmalbou, jejíž autorem je železnobrodský malíř Jáchym (?) Žídek. Podlaha je kryta řádkovou cementovou dlažbou.

 

datace včetně vývojových etap : kaple byla vystavěna v roce 1919 z nákladu Františka Trakala, výměnkáře v Prackově č.p.4. Autorem stavebních plánů, vyhotovených v září 1918 je stavitel František Ježek ze Železného Brodu.

 

rozměry (pro movité památky) : /

 

současný stav věci : kaple je dlouhodobě neudržovaná a chátrá

 

způsob užívání věci : /

 

vlastníci : vlastníkem objektu je Občanské sdružení za záchranu kapličky v Prackově

 

vztahy opravňující k nakládání s věcí : /

 

zdůvodnění návrhu : objekt je nejvýznamnější pamětihodností osady Prackov 

návrh podal : Občanské sdružení za záchranu kapličky v Prackově

 

přílohy : /


(Miloš, přidáno 13. 9. 2010)

Oslava 100 let chaloupky na Prackově - U Jupíka


prackov.com/?strana=galerie&sekce=7
Tak a je to. Podařilo se nám oslavit 100 let chaloupky. Ještě předtím, než vypukla velkolepá oslava magického domečku, který tu byl postaven před rovnými 100 lety (o kus výš, než stálo původní stavení z roku 1855), proběhla drobná oprava střechy. Už tam nebude tak moc téct, tak se snad nerozmočí ta štítová zeď a nespadne klenba a pak nespadne ani střecha. Tak hurá do další stovky! :) Fotky najdete ZDE.

(Miloš, přidáno 28. 3. 2010)

POMOZTE ZACHRÁNIT KAPLIČKU na Prackově!


foto
Vážení spoluobčané "republiky Podkozákovské"!

Chodíme kolem ní, jezdíme okolo, víme o ní a sledujeme s lítostí, jak chátrá.
Jedná se o kapličku na Prackově, postavenou v r. 1919 (podle vesecké kroniky) panem Trakalem z Prackova z radosti nad ukončením 1. světové války.
Společnými silami to však zvládneme a kapličku zachráníme!
Máte-li zájem pomoci, kliknutím na "více informací" se dozvíte vše potřebné - včetně možnosti stažení vyzývacího dopisu a přihlášky do "OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ NA ZÁCHRANU KAPLIČKY NA PRACKOVĚ"
15. května 2010 se koná u Zdeňka Kováře v rekreačním zařízení ve Vescí - Podhájí I. valná hromada všech přihlášených členů. Začátek cca v 15:30Fiat 500, 600 Club Fit Studio Aerobiku Jany Boučkové - Železný Brod Ubytování v Českém ráji - www.ceskyraj.info Ondřej Fila - Brutarovy stránky Ubytování on-line / www.PrimaDovolena.cz Kozí farma Červenice pod Kozákovem Matrace Haken Všeň - matrace pro zdravé spaní Ubytování na statku a chov Borderkolií - Ivan Linhart
 Vstupte do světa, kde motosen neznamená jenom sen... Zámečnictví Mn. Hradiště Lenka Bouchalová - tance - taneční skupina Sharefa Video služby a pojištění Milan Mlejnek Turnovsko v akci - zprávy a iformace z Turnova a okolí Tomovy cesty - deník kamaráda cestovatele Míšiny stránky o cestování MVDr. Pavel ŠEBEK - VETERINÁRNÍ ORDINACE
 Příroda, historie, aktivní turistika, Český ráj Oficiální stránky hradu ROTŠTEJNa Rekreační zařízení Vesec RAJNET - regionální zpravodajský server SOKOL VESEC pod KOZÁKOVEM Oficiální web setkání příznivců motocyklů JAWA 500 OHC SDH KLOKOČÍ WEBDESIGN, GRAFIKA, ...
 REJNOK IT počítače a servis Turnov Českým rájem - informační server Grafické studio MOTIF kurzy počítačové grafiky Koně - ranč Prackov, Iva Trojovská REKLAMNÍ PROSTOR UBYTOVÁNÍ V RÁJI - SEDMIHORKY MUDr. KOTOWSKÁ - PRAKTICKÝ LÉKAŘ ŽELEZNÝ BROD
počet článků na stránku
zobrazit vše
• www.PRACKOV.com • internetové stránky o kraji pod Kozákovem • www.PRACKOV.com •
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru