www.PRACKOV.com

Zajímavosti z Loktušské kroniky - 10
přidal: Miloš (20. 2. 2006)

Připraveno podle Kroniky obce Loktuše - připravil František Mlejnek st.

Dne 10. května 1945 se na turnovském náměstí konala veliká manifestace na oslavu našeho osvobození a na oslavu konce druhé světové války. Ještě snad nikdy se tady nesešlo najednou tolik lidí, jako tentokrát. Z balkonu radnice promluvili k obyvatelům Turnova a okolí: I. N. Sazov, podplukovník Rudé armády, Jaroslav Petera, předseda ONV v Turnově, Pavel Glos, I. místopředseda ONV v Turnově.

I během této manifestace, která začala ve 20 hodin večer, projížděly městem kolony vojsk Rudé armády, nadšeně pozdravovány rozjásanými davy. Ženy a dívky přišly sem v pestrých národních krojích, muži v nejrůznějších uniformách (Sokol, hasiči, skauti, vojáci, policie, četnictvo atd.). Celé Turnovsko pozdravilo nabytou svobodu!

Turnov jsme považovali  vždycky za „naše“ město, kam Podkozákovsko nejvíce inklinovalo. Proto jako kronikář považuji za svou povinnost zapsat sem do této „Knihy vzpomínek“ i některé údaje o tom, jak květnové revoluční dny roku pětačtyřicátého probíhaly v „našem“ městě Turnově.

30. 4. 1945

V neděli 30. dubna 1945 kolovaly už po městě zprávy o kapitulaci Německa. Do místních německých lazaretů byli neustále přiváženi noví ranění.

1. 5. 1945

V pondělí 1. května vyměňovalo si mnoho lidí na poště a v bankách německé peníze za naše koruny (pod dojmem událostí). Někteří obchodníci již nechtěli německé peníze přijímat. 1. května večer oznámil říšský rozhlas smrt Adolfa Hitlera.

2. 5. 1945

V noci na 2. května byl na náměstí před budovou spořitelny zapálen symbol německé moci (veliká dřevěná orlice, zv. „můra“).

3. 5. 1945

Ve městě je rušno. Na ulicích se tvoří hloučky občanů, kteří živě rokují o posledních událostech. Po 3. hod. odpoledne obsadila německá pohotovost náměstí a pro výstrahu několikrát vystřelila. Důstojníci s kulomety byli              v sirotčinci. Německá pohotovost několikrát vyklidila náměstí. Německé stráže hlídkovaly po celou noc a do spořitelny dali kulomet a k lékárně protipancéřové dělo.

 

4. 5. 1945

Napětí ve městě trvá. Stráže prohlížejí vozidla a mnoho jich zabraly pro svou potřebu.

5. 5. 1945

Obchodníci začali strhávat nebo zamazávat německé nápisy a firmy. Asi o půl 9. hod. sundávali německou firmu na spořitelně. Několik mužů při tom vytrhlo pušku německému vojínovi u vchodu do spořitelny. Druhý voják kladl částečný odpor, velitel stráže použil potom střelné zbraně. Při další střelbě byl zastřelen jako první oběť zelinář Antonín Rous. Těžce zraněn byl zaměstnanec Nemocenské pojišťovny Bubeník a zelinář Josef Dědek, který zranění podlehl. Po této události bylo náměstí a přilehlé ulice vyklizeny.

U nádraží a u mostů přes Jizeru vypukly potyčky mezi našimi partyzány a německou armádou, hlavně pak s oddíly SS, které byly v pancéřovém vlaku na nádraží. U hotelu „Modrá hvězda“ se rozpoutal boj, ve kterém padl jeden Němec. Před ozbrojenou přesilou museli naši ustoupit do cihelny. Němci používali pancéřových pěstí. U plotu vilky na cestě k Vesecku padl železničář František Toušek.

Naši se pak stáhli do Bartoňovy továrny. Zde v boji padl Václav Froňk z Daliměřic. V pozdějších bojích padlo ještě několik našich mužů, ale též značné množství Němců. Během bojů začali lidé po městě vyvěšovat čsl. vlajky. Kolem poledne střelba ustala a bylo vyhlášeno příměří do 6 hodin navečer. To již bylo město plné praporů. Občané chodili ozdobeni trikolórami. V půl druhé odpoledne měli projevy na turnovském náměstí: ing. Ladislav Hašlar, rada Čestmír Zíta, německý major Danko a předseda MNV Jan Škopán. Všichni nabádali ke klidu. Večer začala směrem od nádraží opět přestřelka.

6. 5. 1945

V neděli 6. května od rána - ač pršelo -na náměstí bylo velmi rušno. Byl zadržen transport aut Červeného kříže s raněnými. Při prohlídce v lazaretě bylo nalezeno mnoho zbraní. I zranění ve slamnících měli  množství ručních granátů. Ve 4 hod. odpoledne promluvil k občanům z radničního balkonu člen ONV Pavel Glos a čsl. major Zábrodský.

K večeru Němci zadrželi  u kasáren několik českých lidí a vzali je do kasáren jako rukojmí. Po šesté hodině se na Turnovem objevilo letadlo, které ostřelovalo nádraží. Kolem 8. hod. večer se k Turnovu přiblížily silné jednotky německých pancéřů od Jičína. Na Kamenci začaly střílet po našich lidech. Zastřelena tu byla nejstarší dcerka Gregora Komára, B. Žítková a její syn a Františka Matiášová. Střelbou vyhořely v Durychově dvě selské usedlosti.

7. 5. 1945

V noci na 7. května byli Němci i jejich ranění naloženi na nákladní auta a autobusy a nastal jejich neslavný odchod z města. V lazaretě v dívčí škole spálili na dvoře vše, co už nemohli s sebou pobrat. Jako upomínku zanechali po sobě ve sklepě dva pytle amputovaných nohou a rukou.