Aktuality

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 5. 12. 2010)

Vánoce u kapličky na Prackově

19. 12. 2010

foto

Dovolujeme si Vás pozvat na Vánoce u kapličky. Přijďte si užít atmosféru Vánoc v neděli 19. prosince 2010 na prackovskou "náves" před kapličku. Od 14 hodin je sraz členů OS, od 15 hodin vystoupí dětský pěvecký soubor Carmina pod vedením Martina Hyblera. Vstupné dobrovolné, občerstvení - co kdo vezme. Hlavně s sebou dobrou náladu a teplý zimníček. Vstupné dobrovolné. Plakátek v příloze.


(Miloš, přidáno 28. 11. 2010)

Za tajemstvími kraje kolem Jizery - křest nové knihy


foto
Dovoluji si Vás informovat o křtinách nové knížky Ladislava Šourka a Laďky Grundové o starém dolování a železářství, nazvané Za tajemstvími kraje kolem Jizery.
 
Malá slavnost se bude konat 8.12. 2010 v 17 hodin ve výstavním sále ZUŠ v Turnově na náměstí Českého Ráje. Kmotry budou železnobrodská kronikářka paní Eva Vozková a spoluautor Roman Kurfiřt z Bozkova.
 
Knížku bude možné zakoupit v knihkupectvích v Turnově a v okolních městech nebo přímo u pana Ladislava Šourka. (Ladislav Šourek, Pelešany 44, Turnov 511 01, tel.: 737 624 992, Skype: ladrek44). Více informací naleznete v příloze ke stažení.

(Miloš, přidáno 28. 11. 2010)

Výstava skleněných betlémů - Železný Brod


foto
Výstava skleněných betlémů v galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě. Výstava proběhne ve dnech 1.12. 2010 – 30.1.2011. Součástí jejího zahájení bude (pravděpodobně v 16 hodin) představení nové knížky Aleny Kortanové věnované lidovým betlémům z okolí Železného Brodu. Autorka je majitelkou firmy zabývající se výrobou skleněných figurek, bižuterie a upomínkových předmětů. (www.kortanglass.com) Knížku bude možné zakoupit na výstavě betlémů a v prodejně firmy Kortan v Železném Brodě , Železná ulice 103.

(Miloš, přidáno 30. 9. 2010)

Žádost o zapsání kulturní památky


foto

Občanské sdružení za záchranu kapličky na Prackově si vás dovoluje informovat, že jsme podali žádost o grant (stále však budeme zkoušet všechny další možnosti získání finančních prostředků na financování úpravy okolí kapličky, opravy památníku padlých a rekonstrukci kaple samotné). Dále máme tu novinku, že Darovací smlouvy mezi panem Miroslavem Židů a Občanským sdružením za záchranu kapličky na Prackově byly podepsány a vloženy na katastrální úřad s návrhem na vklad vlastnického práva ve prospěch občanského sdružení. Zároveň přikládáme znění Návrhu na prohlášení věci za kulturní památku. 

obec : Mírová pod Kozákovem

část obce : osada Prackov
okres : Semily
kraj : Liberecký
číslo popisné : /
číslo evidenční : /
ulice, číslo orientační : /
katastrální území : Prackov
parcelní čísla : 298

název věci : kaple Panny Marie

 

popis věci - exteriér: objekt je řešen jako zděná, jednolodní (orientovaná) stavba, založená na obdélném půdorysu, zakončeném na východní straně zúženým pravoúhle uzavřeným závěrem a na straně západní doplněném nízkou hranolovou zvonicí. Zvonice je zastřešena jehlancovou střechou, loď pak střechou sedlovou s valbovým zakončením.

Střecha zvonice je kryta svitkovým pozinkovým plechem (její vrchol je zakončen korouhví s plechovou vlajkou a křížem). Střecha nad lodí a závěrem je kryta jednoduše skládanými azbestocementovými šablonami šedé barvy. Klempířské prvky jsou zhotoveny z pozinkového plechu.

Obvodové stěnové konstrukce jsou provedeny z plných pálených cihel. Stěnový sokl je z vnější strany opatřen přizdívkou z pravidelně opracovaných pískovcových kvádrů. Vnější omítky jsou zde řešeny jako vápenné-hladké, v plochách opatřené jednoduchou architektonickou výzdobou (lisénové rámy, nadokenní šambrány s omítkovými klenáky). Okenní otvory mají obdélný formát na výšku, s vrchním obloukovým zakončením. Okenní výplně jsou zhotoveny ze dřeva a konstrukčně jsou řešeny jako jednoduše zasklená okna. Dveře hlavního vstupu jsou zhotoveny ze dřeva a konstrukčně jsou řešeny jako jednokřídlé kazetové dveře.

popis věci - interiér: prostor kaple je svrchu uzavřen plochým rákosovým stropem s vysokými šikmými fabiony a středním zrcadlem. Vnitřní omítky jsou zde provedeny jako vápenné-hladké, v plochách opatřené bohatou výmalbou, jejíž autorem je železnobrodský malíř Jáchym (?) Žídek. Podlaha je kryta řádkovou cementovou dlažbou.

 

datace včetně vývojových etap : kaple byla vystavěna v roce 1919 z nákladu Františka Trakala, výměnkáře v Prackově č.p.4. Autorem stavebních plánů, vyhotovených v září 1918 je stavitel František Ježek ze Železného Brodu.

 

rozměry (pro movité památky) : /

 

současný stav věci : kaple je dlouhodobě neudržovaná a chátrá

 

způsob užívání věci : /

 

vlastníci : vlastníkem objektu je Občanské sdružení za záchranu kapličky v Prackově

 

vztahy opravňující k nakládání s věcí : /

 

zdůvodnění návrhu : objekt je nejvýznamnější pamětihodností osady Prackov 

návrh podal : Občanské sdružení za záchranu kapličky v Prackově

 

přílohy : /


(Miloš, přidáno 13. 9. 2010)

Oslava 100 let chaloupky na Prackově - U Jupíka


prackov.com/?strana=galerie&sekce=7
Tak a je to. Podařilo se nám oslavit 100 let chaloupky. Ještě předtím, než vypukla velkolepá oslava magického domečku, který tu byl postaven před rovnými 100 lety (o kus výš, než stálo původní stavení z roku 1855), proběhla drobná oprava střechy. Už tam nebude tak moc téct, tak se snad nerozmočí ta štítová zeď a nespadne klenba a pak nespadne ani střecha. Tak hurá do další stovky! :) Fotky najdete ZDE.

Fiat 500, 600 Club Fit Studio Aerobiku Jany Boučkové - Železný Brod Ubytování v Českém ráji - www.ceskyraj.info Ondřej Fila - Brutarovy stránky Ubytování on-line / www.PrimaDovolena.cz Kozí farma Červenice pod Kozákovem Matrace Haken Všeň - matrace pro zdravé spaní Ubytování na statku a chov Borderkolií - Ivan Linhart
 Vstupte do světa, kde motosen neznamená jenom sen... Zámečnictví Mn. Hradiště Lenka Bouchalová - tance - taneční skupina Sharefa Video služby a pojištění Milan Mlejnek Turnovsko v akci - zprávy a iformace z Turnova a okolí Tomovy cesty - deník kamaráda cestovatele Míšiny stránky o cestování MVDr. Pavel ŠEBEK - VETERINÁRNÍ ORDINACE
 Příroda, historie, aktivní turistika, Český ráj Oficiální stránky hradu ROTŠTEJNa Rekreační zařízení Vesec RAJNET - regionální zpravodajský server SOKOL VESEC pod KOZÁKOVEM Oficiální web setkání příznivců motocyklů JAWA 500 OHC SDH KLOKOČÍ WEBDESIGN, GRAFIKA, ...
 REJNOK IT počítače a servis Turnov Českým rájem - informační server Grafické studio MOTIF kurzy počítačové grafiky Koně - ranč Prackov, Iva Trojovská REKLAMNÍ PROSTOR UBYTOVÁNÍ V RÁJI - SEDMIHORKY MUDr. KOTOWSKÁ - PRAKTICKÝ LÉKAŘ ŽELEZNÝ BROD
počet článků na stránku
zobrazit vše
• www.PRACKOV.com • internetové stránky o kraji pod Kozákovem • www.PRACKOV.com •
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru